EPSON L850 – nasze wrażenia i wnioski

Tomek Kulas 23 lutego 2017

Epson L850 to atramentowe urządzenie wielofunkcyjne, które pełni w tym roku bardzo ważną rolę. To właśnie na nim drukować będziemy mnóstwo zdjęć, stanowiących nagrody w naszych konkursach na najlepsze zdjęcie z każdego Fotospaceru!

 

 

NAGRODY!

 

Po każdym z tegorocznych Fotospacerów po Mazowszu odbywać się będzie konkurs na najlepsze zdjęcia, jakie zostały podczas tego wydarzenia wykonane. Jak konkurs, to oczywiście także nagrody, a jak konkurs fotograficzny, to i nagrody fotograficzne.

 

 

Są nimi wydruki zdjęć w formacie A4, wykonane na urządzeniu Epson L850, w najlepszej możliwej jakości i na najlepszych papierach fotograficznych firmy Epson:

 

  • I miejsce to wydruk 30 zdjęć w formacie A4 !

  • II miejsce to wydruk 20 zdjęć w formacie A4 !

  • III miejsce to wydruk 10 zdjęć w formacie A4 !

 

Zdjęcia mogą być dowolnie wybrane przez laureatów konkursu, jedynie jedno z nich stanowić powinien wydruk zwycięskiej fotografii.

 

DLACZEGO WŁAŚNIE EPSON L850?

 

Oferta Epsona jest na tyle bogata, że można w niej znaleźć mnóstwo różnych urządzeń atramentowych, które dobrze sprawdzą się podczas drukowania zdjęć. Są to przy tym urządzenia wykorzystujące różne rodzaje atramentów (barwnikowe lub pigmentowe), różnią liczbę kolorów, z których tworzony jest obraz, a także obsługujące różne rodzaje i formaty papieru. Ale jest jeszcze jedno ważne rozróżnienie – coraz więcej urządzeń Epsona wykorzystuje system stałego zasilania atramentem, który przekłada się na naprawdę niskie koszty druku. A to – ponieważ zamierzaliśmy i nadal zamierzamy drukować tym roku naprawdę dużo – było dla nas bardzo ważne.

 

 

Dlaczego zatem wybraliśmy Epsona L850:

  • wykorzystuje system stałego zasilania atramentem (ITS), który na jednym komplecie atramentów pozwala na wykonanie około 600 wydruków zdjęć w najlepszej jakości, na papierze fotograficznym w formacie A4, oczywiście bez marginesów
  • w przeciwieństwie do tańszych modeli, korzysta z 6 atramentów (zamiast 4), co przekłada się na bardzo wysoką jakość wydruków i większy zakres odwzorowywanych barw
  • świetnie radzi sobie w samodzielnej pracy, niezależnej od komputera – do L850 można bezpośrednio podłączyć aparat (przez USB), włożyć kartę pamięci do wbudowanego czytnika lub po prostu pamięć USB. Pomocny jest też wbudowany ekran LCD
  • to urządzenie wielofunkcyjne, pozwalające również na skanowanie i kopiowanie zdjęć
  • być może wykorzystamy też możliwość drukowania bezpośrednio na specjalnych płytach CD/DVD/BD

 

Proste przestawienie tej szarej dźwigni i już – drukarka gotowa jest do drukowania na płytach CD/DVD/BD.

Proste przestawienie tej szarej dźwigni i już – drukarka gotowa jest do drukowania na płytach CD/DVD/BD.

 

Są w ofercie Epsona drukarki o większej liczbie atramentów albo obsługujące bardziej różnorodne nośniki i większe formaty papieru. Ale właśnie L850 jest naszym zdaniem idealnym „złotym środkiem”, oferującym na dodatek wyjątkowo niskie koszty druku, dlatego właśnie tego urządzenia zdecydowaliśmy się używać.

 

W PRAKTYCE

 

Na Epsonie L850 wydrukowaliśmy już około 250 zdjęć A4, przewoziliśmy go też ze sobą w różne miejsca, wykorzystywaliśmy na warsztatach. Po dobrych paru miesiącach używania możemy na razie potwierdzić, że wszystko działa bez jakiegokolwiek zarzutu. Ta drukarka (bo głównie wykorzystujemy właśnie druk) po prostu nie sprawia problemów. Działa. Można na niej polegać.

 

Czasami na warsztatach bardzo przydaje się możliwość obsługi urządzenia bez komputera, z pomocą ekranu LCD.

Czasami na warsztatach bardzo przydaje się możliwość obsługi urządzenia bez komputera, z pomocą ekranu LCD.

 

Tym, co nas fascynuje, jest system zewnętrznego zasilania atramentem. To długa historia – jeśli ktoś interesuje się drukowaniem zdjęć od wielu lat, to pamięta pewnie, że kiedyś popularni byli niezależni producenci, przerabiający drukarki Epsona (właśnie Epsona, bo były najlepsze do fotografii) w taki sposób, by umożliwić im pobieranie atramentu z zewnętrznych, dużych butelek. Wspaniale obniżało to koszty druku, ale były problemy z gwarancją, różna była też jakość atramentów. Natomiast teraz to samo po prostu oferuje Epson, więc oba te problemy znikają. To tak, jak fabryczna instalacja gazowa w nowym samochodzie – łatwiej i lepiej się nie da.

 

W każdym momencie można sprawdzić, jaki jest poziom atramentów w każdym z sześciu zbiorników.

W dowolnym momencie można łatwo sprawdzić, jaki jest poziom atramentów w każdym z sześciu zbiorników.

 

Niesamowite jest obserwowanie, jak wolno spada poziom tuszu w poszczególnych sześciu zbiornikach (każdy o pojemności aż 70 ml). Jeśli mieliście doświadczenie z domowymi, atramentowymi drukarkami A4, to mogliście zapewne nie raz obserwować sytuację, w której drukowanie zdjęć kończyło się, zanim na dobre zaczęliście się rozpędzać. Jeszcze format pocztówkowy (10×15 cm) nie drenował kartridży tak dramatycznie, ale drukowanie zdjęć A4 mogło wykończyć cały zestaw tuszy (zwłaszcza startowych) po 15–20 kartkach. Epson L850 sprzedawany jest od razu w komplecie z tuszami, które pozwalają na pełne zadrukowanie około 600 tego typu kartek.

 

Wbudowany port USB – można drukować bezpośrednio z pendrive'a lub aparatu (PictBridge).

Wbudowany port USB – można drukować bezpośrednio z pendrive’a lub aparatu (PictBridge).

 

Tymczasem Epson L850 drukuje, drukuje, drukuje. A my nareszcie przestaliśmy się stresować, czy możemy jeszcze przenieść na papier kilka zdjęć, czy rzeczywiście warto wydrukować jakiś tekst, czy naprawdę potrzebujemy robić kopię jakiegoś dokumentu. Jest, działa, końca atramentów nie widać, choć oczywiście kiedyś na pewno to nastąpi. Swoją drogą, drukarka wyświetla poziom poszczególnych atramentów na ekranie komputera, ale bardzo wygodna jest też możliwość samodzielnego sprawdzania, ile tuszu znajduje się jeszcze w każdym ze zbiorników. Nie grozi nam zatem nieprzyjemna niespodzianka w trakcie drukowania.

 

JAKOŚĆ WYDRUKÓW

 

Krótko – jakość wydrukowanych fotografii jest po prostu świetna. Epson L850 wykorzystuje tusze barwnikowe, przy czym minimalna wielkość kropli to zaledwie 1,5 pikolitra, a maksymalna rozdzielczość to aż 5760×1440 dpi. Ponad osiem milionów maleńkich, wyrzucanych z pomocą technologii piezoelektrycznej kropelek, które trafiają na każdy cal kwadratowy wydruku!

 

W rezultacie otrzymujemy fotografię, która zachwyca świetnym odwzorowaniem barw, płynnością przejść tonalnych i rastrem, którego po prostu nie da się dostrzec gołym okiem. W pełni porównywalną z odbitkami, jakie moglibyśmy wykonać w minilabie fotograficznym.

 

Wbudowany czytnik kart pamięci SD i MS Duo.

Wbudowany czytnik kart pamięci SD i MS Duo.

 

Raz – po przewożeniu drukarki na warsztaty fotograficzne i trzymaniu jej przez kilka godzin zupełnie bez zasilania i na mrozie – zdarzyło nam się zaobserwować efekt zapchanej głowicy (90 dysz czarnych i 90 kolorowych). Musieliśmy kilkakrotnie przeczyścić dysze (akcja serwisowa uruchamiana z poziomu komputera lub też bezpośrednio z drukarki) i problem całkowicie zniknął. Aktualnie jakość znów jest absolutnie bez zarzutu.

 

Minusy? Widzimy jeden – Epson L850 przeciętnie radzi sobie z wydrukami zdjęć czarno-białych. Ich jakość jest oczywiście nadal bardzo wysoka, ale czasem widać na nich dodatkową, delikatną dominantę kolorystyczną, np. minimalne wpadanie w sepię. Nie jest to duża wada, po prostu urządzenie korzystające z jednego tuszu czarnego nie jest w stanie idealnie oddać szarości. W takich wypadkach – jako puryści 😉 – do wydruków czarno-białych staramy się wykorzystywać kolejną drukarkę Epsona – SureColor SC-P600. Ale o niej napiszemy może innym razem…

Posty powiązane

Kategorie: Drukarki Konkursy

Tagi:

O autorze


Dodaj komentarz