Fotograficzne Perły Polski 2017: Góry Sowie z aparatami Panasonic Lumix

Tomek Kulas 22 kwietnia 2017

Zapraszamy Was na pierwszy w tym roku Fotospacer po miejscach, które wygrały w konkursie Panasonic Lumix: Fotograficzne Perły Polski 2017. Już 13 maja ruszamy w Góry Sowie!

 

 

JEDZIEMY NA FOTOSPACER!

 

To już ostatni i jednocześnie najprzyjemniejszy etap konkursu Panasonic Lumix: Fotograficzne Perły Polski 2017. Najpierw go ogłosiliśmy i wyjaśniliśmy dokładnie, na czym polega. Po I etapie powstała użyteczna mapa ciekawych fotograficznie miejsc, z której można korzystać niezależnie od konkursu, po prostu planując swoje fotograficzne wyprawy. Następnie odbyło się głosowanie na 50 miejsc wybranych przez nas ze wszystkich tegorocznych zgłoszeń, a gdy się zakończyło, wiedzieliśmy już, które miejsca zostały Fotograficznymi Perłami Polski 2017!

 

Wiemy już zatem, gdzie wybierzemy się na „perłowe” Fotospacery w tym roku. A także wiemy kiedy:

  • 13 maja – Góry Sowie
  • 10 czerwca – Pałac w Kozłówce
  • 8 lipca – Zamość
  • 19 sierpnia – Płock
  • 23 września – Jastarnia

 

A zatem pora na Góry Sowie! Zapraszamy Was w maju na wspaniały Fotospacer!

 

GÓRY SOWIE

 

Góry Sowie przez wielu nazywane są Górami Tajemnic. To ponoć najstarsze góry w Polsce, a na pewno są to te góry, które kryją najwięcej tajemnic i są miejscem największej liczby niewyjaśnionych historii. Góry Sowie ciągną się od doliny rzeki Bystrzycy aż po Przełęcz Srebrną, lekko zahaczając o okolice „Złotego Pociągu” i granicząc z Zamkiem Książ. Ale to, co w nich najciekawsze, ukryte jest pod ziemią lub w trudno-dostępnych miejscach.

 

Na jednym krańcu gór znajduje się imponująca twierdza, górująca nad sennym miasteczkiem Srebrna Góra – jak sama nazwa wskazuje, dawnym zagłębiem wydobycia tego drogocennego kruszcu. Po drugiej stronie położone są Masyw Wielkiej Sowy i Masyw Włodarza, gdzie głęboko pod ziemią skryte są korytarze nazistowskiego kompleksu Riese – Olbrzym. Kilka niezależnych podziemnych „miast”, setki metrów korytarzy wykutych w skale rękami wojennych niewolników, niezliczona ilość tajemniczych miejsc w lasach i okolicznych miejscowościach. Do tego dawne bocznice kolejowe w środku lasu, wejścia do sztolni, w które mógł wjechać nawet olbrzymi parowóz, oraz tajemnicze budowle o kształcie przypominającym bardziej lądowisko UFO niż obiekty przemysłowe.

 

Góry Sowie są piękne, swoją przyrodą, widokami i zabytkami! Ale jeszcze bardziej warta uwagi jest historia tego miejsca, na którą też chcielibyśmy zwrócić na spacerze Waszą uwagę.

 

Będą też – to już nie jest niespodzianka – Fotoniespodzianki 😉

 

PARTNERZY

Głównym partnerem cyklu jest firma Panasonic i to ona zapewni nam sprzęt fotograficzny, który będziemy mogli wypróbować podczas Fotospaceru. Będą to najnowsze kompaktowe i bezlusterkowe aparaty tej firmy, w tym między innymi Lumix DC-GH5, Lumix DC GX800 oraz Lumix DMC-G80. Towarzyszyć im będą oczywiście świetne obiektywy, które można będzie podczas Fotospaceru dowolnie wypróbować, m.in. Panasonic Leica 8–18 mm, Panasonic Leica 12–60 mm czy nawet potężny (choć kompaktowy!) Panasonic Leica 100–400 mm. Do tego oczywiście wiele innych rodzajów „szkieł”: stałoogniskowych, makro, rybie oko. W sumie będziemy mieli do dyspozycji co najmniej kilkanaście aparatów Panasonic Lumix i wiele dodatkowych obiektywów!

 

 

Będziemy Was jednak prosić o przyniesienie własnych kart pamięci typu SD. Jeśli ktoś miałby z tym problem, to dajcie znać, coś wymyślimy 😉

 

Drugim ważnym partnerem tego cyklu Fotospacerów jest firma Epson. To właśnie dzięki niej chcemy w tym roku mocniej powrócić do niezwykłego, wspaniałego doświadczenia, jakim jest obcowanie ze zdjęciami w formie papierowej. Ostatnimi czasy stało się to znacznie łatwiejsze i zdecydowanie tańsze dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu wprowadzonemu właśnie przez Epsona – drukarkom atramentowym wyposażonym w zintegrowane systemy zewnętrznego zasilania atramentem (tzw. ITS).

 

 

Jedna z tych drukarek – fotograficzny, 6-atramentowy model Epson L850 – posłuży nam do wykonania znacznej liczby wydruków, stanowiących nagrody konkursowe po każdym z Fotospacerów. Autor najładniejszego zdjęcia będzie miał prawo do dowolnych 30 wydruków zdjęć w formacie A4; drugie miejsce nagrodzimy 20 wydrukami, zaś trzecie – dziesięcioma!

 

 

CZAS: 13 maja!

 

Uwaga! To będzie naprawdę solidny Fotospacer, który zajmie nam około 5-6 godzin, przy czym będzie to w dużej części uczciwe chodzenie – warto zaopatrzyć się w wygodne obuwie i strój dostosowany do warunków atmosferycznych. Nie martwcie się jednak bardzo o kondycję – oczywiście planujemy też przerwy na odpoczynek. I jedzonko! 😉

 

Zaczniemy późnym przedpołudniem (prawdopodobnie około 10:00) i zakończymy około 16–17:00. Dlatego dobrze by było, jeśli osoby, które wybierają się z dalszych części Polski, zaplanują sobie przy okazji co najmniej jeden nocleg – przed lub po Fotospacerze. Teoretycznie możliwy jest oczywiście nawet dojazd i powrót z Gdańska czy Warszawy tego samego dnia, ale byłoby to już ekstremalnie męczące i przez to także niebezpieczne.

 

A zatem spotykamy się już niedługo, 13 maja, w sobotę! Jak zawsze, szczegółowe informacje przyślemy osobom, które zakwalifikują się na Fotospacer.

 

 

KRÓTKI KURS FOTOGRAFII

 

Wracamy tym roku do korzeni Fotospacerów, a jednym z naszych dawnych zwyczajów było to, że na każdym Fotospacerze wprowadzaliśmy też, omawialiśmy i ćwiczyliśmy pewne konkretne zagadnienia fotograficzne. Tak będzie i tym razem, a na pięciu „perłowych” Fotospacerach zrealizujemy pięć ciekawych zagadnień warsztatowo-fotograficznych.

 

Tym razem zagadnieniem, które poruszymy, będzie fotografia krajobrazowa. Omówimy ten temat od strony sprzętowej i podstawowych zasad teoretycznych, ale przede wszystkim skupimy się na kilku ciekawych technikach, które pozwalają w prosty sposób sprawić, że zdjęcia krajobrazowe będą wyglądały efektowniej. 

 

ODROBINA FORMALNOŚCI

 

Udział w Fotospacerze jest bezpłatny, no i znów cieszymy się, że tym razem możemy zaprosić na niego większą liczbę Uczestników! Planujemy, że grupa liczyć będzie około 40 osób, z czego co najmniej kilkunastu osobom będziemy mogli zagwarantować sprzęt fotograficzny.

 

Jak zawsze, przyjmując Uczestników, kierować się będziemy dwoma kluczami: kolejnością zgłoszeń oraz możliwością zamieszczenia przez Uczestnika relacji z Fotospaceru. Dlatego też w formularzu pytamy się Was o to, czy prowadzicie własne blogi (przez bloga nie rozumiemy konta na Facebooku) lub udzielacie się na różnego typu portalach. Odrębnie pytamy też o Waszą obecność na portalach społecznościowych.

 

Pozwólcie także, że przypomnimy: zgłoszenie udziału w samym Wydarzeniu na portalu Facebook nie wystarcza. Niezbędne jest wypełnienie poniższego formularza:


Formularz zgłoszenia


Panasonic Lumix:

Fotograficzne Perły Polski 2017


Fotospacer po Górach Sowich
(Jeśli nie używasz Facebooka, nie prowadzisz bloga, galerii, portalu czy własnej strony internetowej, wystarczy wpisać: Brak)


Chcę testować aparat Panasonic wraz z dodatkowymi obiektywamiMam własny aparat Mikro Cztery Trzecie, ale chcę testować obiektywy PanasonicNie chcę testować, przyjdę z własnym sprzętem fotograficznym
Chcę otrzymywać powiadomienia mailowe o nowych wydarzeniach organizowanych przez Fotospacery.pl


[wpgdprc "Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę."]

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

 

 

Posty powiązane

O autorze


Dodaj komentarz