Fotograficzne Perły Polski 2017: Płock z aparatami Panasonic Lumix

Tomek Kulas 13 lipca 2017

Zapraszamy Was na czwarty już Fotospacer po miejscach, które wygrały w konkursie Panasonic Lumix: Fotograficzne Perły Polski 2017. 19 sierpnia wybieramy się do Płocka!

 

 

JEDZIEMY NA FOTOSPACER!

 

Fotospacerowanie to ostatni i jednocześnie najprzyjemniejszy etap konkursu Panasonic Lumix: Fotograficzne Perły Polski 2017. Najpierw go ogłosiliśmy i wyjaśniliśmy dokładnie, na czym polega. Po I etapie powstała użyteczna mapa ciekawych fotograficznie miejsc Polski, z której można korzystać niezależnie od konkursu, po prostu planując swoje fotograficzne wyprawy. Następnie odbyło się głosowanie na 50 miejsc wybranych przez nas ze wszystkich tegorocznych zgłoszeń, a gdy się zakończyło, wiedzieliśmy już, które miejsca zostały Fotograficznymi Perłami Polski 2017!

 

Wiemy już zatem, gdzie wybierzemy się na „perłowe” Fotospacery w tym roku. A także wiemy kiedy:

  • 13 maja – Góry Sowie (niestety już za nami)
  • 10 czerwca – Pałac w Kozłówce (niestety już za nami)
  • 8 lipca – Zamość (niestety już za nami)
  • 19 sierpnia – Płock
  • 23 września – Jastarnia

 

A zatem pora na Płock!

 

PŁOCK

 

Na początku oddajmy głos osobie, która zgłosiła Płock do konkursu na Fotograficzne Perły Polski (i której zdjęcie widzicie na górze) – Tomkowi:

 

Płock jest jednym z zapomnianych miast Polski. Miasto leży na pięknym Wzgórzu Tumskim, które wzbudza zachwyt przyjeżdżających nielicznych turystów. Warto pokazać miasto a w tym: wzgórze tumskie, katedrę, zamek, katedrę mariawitów, stary rynek, liczne stare kamienice i podwórka, molo na Wiśle. Płock był w latach 1079–1138 stolicą Polski – mało kto to już pamięta. Warto przyjechać i poznać to trochę zapomniane miasto!  

 

A zatem wybieramy się na Fotospacer do zapomnianego miasta, żeby odkryć Płock jako fotograficzną perłę naszego kraju! Jak widać już w zgłoszeniu dostaliśmy przy okazji całkiem niezły plan zwiedzania, ale… to jeszcze nie wszystko!

 

Dzięki uprzejmości firmy PKN ORLEN będziemy też mieli niezwykłą okazję zobaczenia i sfotografowania wybranych instalacji  rafineryjno–petrochemicznych Zakładu Produkcyjnego w Płocku –
niesamowitej, bardzo fotogenicznej plątaniny rur, rurek, kominów i  rusztowań, sprawiających wrażenie jakiegoś kosmicznego miasta  przyszłości!

 

No i będą też fotoniespodzianki. Będą! Jak zawsze 😉

 

PARTNERZY

Głównym partnerem cyklu jest firma Panasonic i to ona zapewni nam sprzęt fotograficzny, który będziemy mogli wypróbować podczas Fotospaceru. Będą to najnowsze kompaktowe i bezlusterkowe aparaty tej firmy, w tym między innymi Lumix DC-GH5 (ok. 4-5 sztuk), Lumix DC GX800 oraz Lumix DMC-G80. Towarzyszyć im będą oczywiście świetne obiektywy, które można będzie podczas Fotospaceru dowolnie wypróbować, m.in. Panasonic Leica 8–18 mm, Panasonic Leica 12–60 mm czy nawet potężny (choć kompaktowy!) Panasonic Leica 100–400 mm. Do tego oczywiście wiele innych rodzajów „szkieł”: stałoogniskowych, makro, rybie oko. W sumie będziemy mieli do dyspozycji co najmniej kilkanaście aparatów Panasonic Lumix i wiele dodatkowych obiektywów!

 

 

Będziemy Was jednak prosić o przyniesienie własnych kart pamięci typu SD. Jeśli ktoś miałby z tym problem, to dajcie znać, coś wymyślimy 😉

 

Drugim ważnym partnerem tego cyklu Fotospacerów jest firma Epson. To właśnie dzięki niej chcemy w tym roku mocniej powrócić do niezwykłego, wspaniałego doświadczenia, jakim jest obcowanie ze zdjęciami w formie papierowej. Ostatnimi czasy stało się to znacznie łatwiejsze i zdecydowanie tańsze dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu wprowadzonemu właśnie przez Epsona – drukarkom atramentowym wyposażonym w zintegrowane systemy zewnętrznego zasilania atramentem (tzw. ITS).

 

 

Jedna z tych drukarek – fotograficzny, 6-atramentowy model Epson L850 – posłuży nam do wykonania znacznej liczby wydruków, stanowiących nagrody konkursowe po każdym z Fotospacerów. Autor najładniejszego zdjęcia będzie miał prawo do dowolnych 30 wydruków zdjęć w formacie A4; drugie miejsce nagrodzimy 20 wydrukami, zaś trzecie – dziesięcioma!

 

 

CZAS: 19 sierpnia

 

Uwaga! To znów będzie naprawdę solidny Fotospacer, który zajmie nam w sumie około 4-5 godzin. Oczywiście planujemy też przerwy na odpoczynek, więc wszyscy dadzą radę.

 

Tym razem zaczniemy nieco później, wczesnym popołudniem (około 15:00) i zakończymy około 19:00. W zależności od tego, z jakiej części Polski będziecie przyjeżdżać, warto nastawić się na powrót wczesną nocą lub warto poszukać i zarezerwować sobie nocleg po Fotospacerze. Pozostawiamy to Waszej decyzji, gwarantujemy jedynie, że po Fotospacerze wszyscy będą dość mocno zmęczeni 😉

 

A zatem spotykamy się już niedługo, 19 sierpnia, w sobotę! Jak zawsze, szczegółowe informacje przyślemy osobom, które zakwalifikują się na Fotospacer. 

 

 

KRÓTKI KURS FOTOGRAFII

 

Wracamy tym roku do korzeni Fotospacerów, a jednym z naszych dawnych zwyczajów było to, że na każdym Fotospacerze wprowadzaliśmy też, omawialiśmy i ćwiczyliśmy pewne konkretne zagadnienia fotograficzne. Tak będzie i tym razem, a na pięciu „perłowych” Fotospacerach zrealizujemy pięć ciekawych zagadnień warsztatowo-fotograficznych.

 

Tym razem zagadnieniem, które poruszymy, będzie głębia ostrości. To dość podstawowe zagadnienie, ale na kilku poprzednich warsztatach zorientowaliśmy się, że istnieje potrzeba, aby je przybliżyć. I nawet w przypadku osób, które głębią ostrości operują świadomie, dochodzi czasem do pewnych nieporozumień i niejasności.

 

ODROBINA FORMALNOŚCI

 

Udział w Fotospacerze jest bezpłatny, ale my tym razem możemy zaprosić na niego nieco mniejszą liczbę Uczestników. Planujemy, że grupa liczyć będzie około 20 osób (ograniczenie ze względu na wymogi bezpieczeństwa przy zwiedzaniu instalacji petrochemicznych), z czego co najmniej kilkunastu osobom będziemy mogli zagwarantować sprzęt fotograficzny.

 

Jak zawsze, przyjmując Uczestników, kierować się będziemy dwoma kluczami: kolejnością zgłoszeń oraz możliwością zamieszczenia przez Uczestnika relacji z Fotospaceru. Dlatego też w formularzu pytamy się Was o to, czy prowadzicie własne blogi (przez bloga nie rozumiemy konta na Facebooku) lub udzielacie się na różnego typu portalach. Odrębnie pytamy też o Waszą obecność na portalach społecznościowych.

 

Pozwólcie także, że przypomnimy: zgłoszenie udziału w samym Wydarzeniu na portalu Facebook nie wystarcza. Niezbędne jest wypełnienie poniższego formularza:


Formularz zgłoszenia


Panasonic Lumix:

Fotograficzne Perły Polski 2017


Płock
(Jeśli nie używasz Facebooka, nie prowadzisz bloga, galerii, portalu czy własnej strony internetowej, wystarczy wpisać: Brak)


Chcę testować aparat Panasonic wraz z dodatkowymi obiektywamiMam własny aparat Mikro Cztery Trzecie, ale chcę testować obiektywy PanasonicNie chcę testować, przyjdę z własnym sprzętem fotograficznym
Chcę otrzymywać powiadomienia mailowe o nowych wydarzeniach organizowanych przez Fotospacery.pl


Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

 

 

Posty powiązane

O autorze


Dodaj komentarz