Fotospacery.pl w 2017 roku – PODSUMOWANIE

Tomek Kulas 21 stycznia 2018

To był wspaniały, niezwykły rok pełen fotograficznych przygód i wyzwań. Dziękujemy Wam za wspólne fotospacerowanie!

 

 

ROK 2017 W LICZBACH

 

Gdyby liczby mogły mówić… Ale liczby są bezduszne i nie zdradzają historii i emocji, jakie kryją się za każdą statystyką, każdą pojedynczą cyferką. Wypada jednak trzeba zacząć od liczb, więc oto one: w ciągu 2017 roku zrealizowaliśmy w sumie 22 różnego rodzaju wydarzenia, w tym 19 fotospacerów (na dodatek 2 podwójne) i 3 warsztaty fotograficzne. To średnio prawie dwa wydarzenia w ciągu każdego miesiąca – całkiem sporo jak na grupę przyjaciół, którzy angażowali się w organizację tych wszystkich działań poza swoimi normalnymi obowiązkami i pracą!

 

Najważniejsi są jednak dla nas zawsze ludzie – Uczestnicy naszych fotospacerów i warsztatów. W tym roku były to aż 732 osoby, choć… z dwoma zastrzeżeniami. Pierwsze jest takie, że w przypadku części wydarzeń ciężko było liczyć Uczestników (np. na pokazach lotniczych w Radomiu), więc tego nie robiliśmy, natomiast z drugiej strony znalazły się też osoby, które wzięły udział w naszych wydarzeniach nawet kilka razy. Było jednak takich osób niewiele – jedną z najważniejszych zasad, jakimi kierowaliśmy się przyjmując Uczestników, było pierwszeństwo nowych, nie znanych nam jeszcze ludzi. Wspaniale było Was wszystkich poznać!

 

 

No i może jeszcze dwie liczby, które już takie bezduszne nie są – przynajmniej dla kogoś, kto sam lubi czasem pospacerować z aparatem w dłoniach. W sumie nasze wydarzenia trwały w 2017 roku 135 godzin, a przeszliśmy w tym czasie (wliczamy wyłącznie spacerowanie na nogach) niecałe 130 kilometrów. Fajnie pokazuje to pewną średnią tempa marszu fotografa – o ileż niższą, niż w przypadku przeciętnego piechura (ok. 4 km/godz.). My przemieszczaliśmy się z prędkością mniejszą niż 1 km/godz., ale ileż w każdym z tych kilometrów było dodatkowych przykucnięć przy każdej napotkanej kałuży, wspinania się na napotkane klatki schodowe, szukania kadru z perspektywy żaby lub lotu ptaka, kombinowania, biegania na boki w poszukiwaniu innego, ciekawszego, czystszego ujęcia…

 

Niemal każdy fotospacer w 2017 roku połączony był z konkursem fotograficznym, rozstrzyganym często – jak w tym przypadku – zarówno online, jak i podczas kolejnych fotospacerów. Nagrodami były wysokiej jakości wydruki zdjęć wykonane na drukarce firmy Epson.

 

Ten 1 kilometr to zatem wartość niezwykle umowna, bo trzeba by go pewnie przemnożyć 2- lub 3-krotnie w przypadku samej odległości i dodać jeszcze wiele „ćwiczeń gimnastycznych” po drodze. Bo taki jest właśnie urok fotospacerowania 😉

 

 

PROJEKTY

 

Bocznica kolejowa w Olszynce Grochowskiej: Fotospacery.pl, Olympus, Epson 
i… jedna z dwóch grup, które zwiedziły ją tego samego dnia.

 

Dwa najważniejsze cykle, jakie zrealizowaliśmy w 2017 roku, to Fotospacery z Olympusem: Mazowsze – miejsca nieoczywiste oraz Panasonic Lumix: Fotograficzne Perły Polski 2017. Jak widzicie, staraliśmy się – i nadal staramy – zachowywać neutralność grupy Fotospacery.pl i współpracować z różnymi Partnerami. W zeszłym roku oprócz związanych mocno z fotografią firm Olympus i Panasonic był to przede wszystkim Epson, ale także Nikon i Sigma.

 

5-osobowe warsztaty na regatach Volvo Gdynia Sailing Days 2017.

 

Pojawiły się także marki zupełnie „niefotograficzne”, takie jak Volvo, Wrangler, Orlen, Park Miniatur Województwa Mazowieckiego czy Metro Warszawskie. I w tym przypadku jest trochę tak, jak z liczbami – same nazwy marek nie mówią wszystkiego, bo kryją się za nimi przemiłe, życzliwe nam osoby, z którymi wspaniale się nam w 2017 roku współpracowało!

 

Zamość zwiedzaliśmy z aparatami Panasonica w dłoniach
(i z wydrukami zdjęć na drukarce firmy Epson w konkursie).

 

Cieszymy się też ogromnie, że nadal udział we wszystkich zorganizowanych przez nas wydarzeniach był dla Uczestników bezpłatny, ale nie byłoby to możliwe, gdyby nie wkład finansowy naszych Partnerów.

 

OGROMNIE WAM ZA TO DZIĘKUJEMY!!!

 

Bez Was nie byłoby tak licznych i tak ciekawych Fotospacerów!

 

 

MIEJSCA I PRZYGODY

 

22 wydarzenia w 2017 roku to oczywiście 22 niezwykłe trasy i miejsca, które odwiedziliśmy. Co ciekawe, zaczęliśmy od torów, bo w styczniu zeszłego roku wybraliśmy się na zwiedzanie warszawskich zajezdni tramwajowych (wraz z przejazdem zabytkowymi tramwajem!) i na torach niemal skończyliśmy, bo fotospacery w październiku i listopadzie odbyły się w bocznicy kolejowej w Olszynce Grochowskiej oraz w Metrze Warszawskim (wraz z nowo budowaną stacją).

 

Fotografujemy w hali całopociągowej – jednym z najciekawszych momentów zwiedzania największej bocznicy kolejowej w Polsce.

 

O ile jednak tory można uznać za pewną klamrę spinającą zeszły rok, o tyle miejsc, które w jakiś sposób nas zaskoczyły, a przede wszystkim zachwyciły, było zdecydowanie więcej! I ciężko je tu wszystkie sprawiedliwie wymienić. Na pewno na uwagę zasługuje mocne spotkanie z przyrodą, najpierw w Puszczy Kampinowskiej (dwa spacery, pierwszy rozpoczęliśmy na godzinę przed świtem!), a potem w Świdrze, który jest chyba mocnym kandydatem na nasz najbardziej szalony pomysł w 2017 roku. To był nasz pierwszy (i ciekawe, czy ktokolwiek na świecie coś takiego zorganizował) fotospacer, który przeszliśmy niemal w całości brodząc korytem rzeki, zanurzając się w niej czasem głębiej, niż do pasa. Sprzęt przetrwał, Uczestnicy oczywiście również, a zostanie po tym spacerze – tak samo jak po innych – mnóstwo pięknych zdjęć i cudownych wspomnień.

 

Brodzimy w Świdrze. I tak niemal przez całą trasę!

 

Z drugiej strony większość spacerów odbywała się w terenach miejskich lub industrialnych, takich jak instalacje petrochemiczne rafinerii w Płocku albo ruiny starej papierni w Konstancinie-Jeziornej. 

 

Zostaliśmy wpuszczeni z aparatami na teren zakładów petrochemicznych PKN Orlen w Płocku – jako pierwsza tego typu wycieczka kiedykolwiek!

 

Pływaliśmy też łódkami po zatopionych fragmentach tajemniczych niemieckich kompleksów z czasów II Wojny Światowej oraz skakaliśmy motorówką po mocno wzburzonym morzu w trakcie regat Volvo Gdynia Sailing Days 2017, więc przygód była MASA 😉

 

Zwiedzanie kompleksu Riese w Górach Sowich – tak też wyglądały fotospacery w 2017 roku…

 

CO DALEJ?

 

Wiele rzeczy jeszcze nie wiemy, mnóstwo przygód jeszcze przed nami, ale jedno jest pewne – w roku 2018 fotospacerów nie zabraknie! Czekają nas różnorakie zmiany, m.in. w postaci nowych osób zaangażowanych w ramach zespołu Fotospacery.pl oraz firm, z którymi będziemy współpracować. Na razie zatem tylko tak, trochę enigmatycznie, żeby Was wszystkich uspokoić:

 

Fotospacery BĘDĄ! 😉 

 

 

Posty powiązane

Kategorie: Fotospacery Relacja

O autorze


Dodaj komentarz