Fotospacery z Olympusem: Mazowsze (I Fotospacer)

Tomek Kulas 16 stycznia 2017

Fot. Jarosław Macierewicz

Zapraszamy Was na nasz pierwszy Fotospacer w ramach nowego cyklu „Fotospacery z Olympusem: Mazowsze – miejsca nieoczywiste”. Po raz pierwszy na Fotospacerze przejedziemy się zabytkowym tramwajem i zwiedzimy z aparatami aż dwie niezwykłe zajezdnie!

 

TRASA i ATRAKCJE

 

Wspaniała informacja jest taka, że to dopiero pierwsze wydarzenie z cyklu „Fotospacery z Olympusem: Mazowsze – miejsca nieoczywiste”. Kolejne Fotospacery odbywać się będą raz w miesiącu, a zatem łatwo obliczyć, że w tym roku będzie ich aż dwanaście! Jak sama nazwa wskazuje, bynajmniej nie zamierzamy ograniczać się do samej Warszawy, ale szczegóły dotyczące kolejnych Fotospacerów otoczymy jeszcze przez jakiś czas tajemnicą.

 

Teraz jednak najważniejsze jest to, że podczas pierwszego Fotospaceru z tego cyklu zwiedzimy znacznie większy kawałek Warszawy niż zwykle! Powód jest prosty – w dużej części poruszać się będziemy nie na piechotę, ale wspaniałym, zabytkowym tramwajem, którzy wypożyczą nam Tramwaje Warszawskie. Zanim jednak do tego dojdzie, będziemy mieli możliwość zwiedzenia z aparatami zajezdni tramwajowej na Mokotowie (R-3 Mokotów), wraz z zapleczem technicznym i kanałami.

 

Potem wsiądziemy do zabytkowego tramwaju i trasą prowadząca między innymi przez Most Gdański dojedziemy spokojnie do przepięknej, starej zajezdni tramwajowej na Pradze (R-2 Praga). Tam też wysiądziemy i zwiedzimy zabudowania z aparatami w dłoniach, a następnie znów wsiądziemy do „naszego” tramwaju i wrócimy do zajezdni R-3. Ale już inną trasą, prowadzącą m.in. przez Most Poniatowskiego.

 

Cały czas towarzyszyć nam będą nasze ulubione przewodniczki z Warszawskiej Fabryki Spacerów, opowiadając niezwykłe historie i anegdoty o mijanych po drodze miejscach. Ale i to oczywiście nie wszystkie szczegóły dotyczące trasy tego niezwykłego Fotospaceru, bo – jak wiecie – lubimy Was zaskakiwać niespodziankami 😉

 

PARTNERZY

 

 

Głównym partnerem cyklu jest firma Olympus i to ona zapewni nam sprzęt fotograficzny, który będziemy mogli wypróbować podczas Fotospaceru. Będą to najnowsze bezlusterkowe aparaty tej firmy, takie jak najnowszy Olympus OM-D E-M1 Mark II. Do tego oczywiście standardowe zoomy oraz wiele innych, ciekawych obiektywów, które będzie można wypróbowywać w trakcie Fotospaceru. Najróżniejszych, począwszy od jasnych „szkieł” stałoogniskowych, poprzez świetne konstrukcje makro, a na teleobiektywach i „rybim oku” skończywszy. W sumie będziemy mieli do dyspozycji około 15 różnych zestawów Olympusa plus wiele dodatkowych obiektywów!

Będziemy Was jednak prosić o przyniesienie własnych kart pamięci typu SD. Jeśli ktoś miałby z tym problem, to dajcie znać, coś wymyślimy 😉

 

Drugim ważnym partnerem tego cyklu Fotospacerów jest firma Epson. To właśnie dzięki niej chcemy w tym roku mocniej powrócić do niezwykłego, wspaniałego doświadczenia, jakim jest obcowanie ze zdjęciami w formie papierowej. Ostatnimi czasy stało się to znacznie łatwiejsze i zdecydowanie tańsze dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu wprowadzonemu właśnie przez Epsona – drukarkom atramentowym wyposażonym w zintegrowane systemy zewnętrznego zasilania atramentem (tzw. ITS).

 

 

Jedna z tych drukarek – fotograficzny, 6-atramentowy model Epson L850 – posłuży nam do wykonania znacznej liczby wydruków, stanowiących nagrody konkursowe po każdym z Fotospacerów. Autor najładniejszego zdjęcia będzie miał prawo do dowolnych 30 wydruków zdjęć w formacie A4; drugie miejsce nagrodzimy 20 wydrukami, zaś trzecie – dziesięcioma!

 

 

CZAS

 

To będzie dość długi Fotospacer, choć częściowo będziemy się na nim poruszać szybciej, bo po szynach. Do dwóch dość długich przejazdów trzeba jednak doliczyć zwiedzanie dwóch zajezdni i dodatkowe ćwiczenia fotograficzne, które chcemy wykonać. Liczymy zatem, że spacer zacznie się o godzinie 11.00 i potrwa przez około 4 godziny.

 

Fot. Andrzej Porzeziński

Fot. Andrzej Porzeziński

 

Kiedy? 29 stycznia. Jak zawsze, szczegółowe informacje przyślemy osobom, które zakwalifikują się na Fotospacer.

 

KRÓTKI KURS FOTOGRAFII

 

Chcemy w tym roku powrócić do korzeni Fotospacerów, a jednym z naszych dawnych zwyczajów było to, że na każdym Fotospacerze wprowadzaliśmy też, omawialiśmy i ćwiczyliśmy pewne konkretne zagadnienia fotograficzne. Tak będzie i tym razem: dwanaście Fotospacerów pozwoli nam zrealizować całkiem konkretny kurs fotograficzny, przy czym zaczniemy trochę nietypowo, bo od omówienia… stabilizacji.

 

Wbrew pozorom nie jest to taki prosty temat: istnieją różne technologie, różne odmiany, różne warianty pracy systemów stabilizacji obrazu. Różnią się też one wydajnością i każdy typ ma swoje wady i zalety. Będzie co poznawać i… będzie co wypróbowywać!

 

ODROBINA FORMALNOŚCI

 

Udział w Fotospacerze jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsca w zajezdniach, a zwłaszcza w wagonie tramwajowym, możemy na niego zaprosić tylko 17 osób, z czego 15 osobom będziemy mogli zagwarantować sprzęt fotograficzny. Dopiero na kolejne Fotospacery będziemy mogli przyjąć większą liczbę uczestników.

 

Jak zawsze, przyjmując Uczestników, kierować się będziemy dwoma kluczami: kolejnością zgłoszeń oraz możliwością zamieszczenia przez Uczestnika relacji z Fotospaceru. Dlatego też w formularzu pytamy się Was o to, czy prowadzicie własne blogi (przez bloga nie rozumiemy konta na Facebooku) lub udzielacie się na różnego typu portalach. Odrębnie pytamy też o Waszą obecność na portalach społecznościowych.

 

Pozwólcie także, że przypomnimy: zgłoszenie udziału w samym Wydarzeniu na portalu Facebook nie wystarcza. Niezbędne jest wypełnienie poniższego formularza:


Formularz zgłoszenia


Fotospacer na planie filmu "Angel.A"

w Starej Papierni
(Jeśli nie używasz Facebooka, nie prowadzisz bloga, galerii, portalu czy własnej strony internetowej, wystarczy wpisać: Brak. I jeszcze jedno: konto na Facebooku to nie blog...)


Chcę otrzymywać powiadomienia mailowe o nowych wydarzeniach organizowanych przez Fotospacery.pl


Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

 

 

Posty powiązane

Tagi:

O autorze


Komentarze & Dyskusja

  Włodzimierz Błaszczyk 28 stycznia 2017, 13:05

  Posiadam OM-D_E-M1 i chętnie po testowałbym obiektyw ED 40-150mm 1:2.8 PRO

  ODPOWIEDZ
  Tomek Kulas 30 stycznia 2017, 10:04

  Witam serdecznie,
  Zapraszam na jeden z naszych kolejnych Fotospacerów – najbliższy odbędzie się 19 lutego (rekrutacja rusza około 6 lutego). Wczoraj też na Fotospacerze była z nami osoba testująca same obiektywy, z własnym aparatem Olympusa. No i mieliśmy ze sobą dwa 40–150 😉
  Warto też wybrać się na jedną z wielu innych imprez organizowanych przez firmę Olympus, np. w ramach cyklu Olympus Road Show 2017.

  ODPOWIEDZ
  Zafascynowana 30 stycznia 2017, 22:26

  Dolny Śląsk na was czeka ! w szczególności Wrocław, z chęcią wybrałabym się na takie spotkanie, mogłabym się wiele nauczyć

  ODPOWIEDZ
  Tomek Kulas 1 lutego 2017, 07:51

  Już niebawem wyruszamy w Polskę, szczegóły wkrótce 😉

  ODPOWIEDZ

Dodaj komentarz