Fotospacery z Olympusem: Metro Warszawskie

Tomek Kulas 8 listopada 2017

Zapraszamy Was na jedenasty już  Fotospacer w cyklu „Fotospacery z Olympusem: Mazowsze – miejsca nieoczywiste”. Tym razem schodzimy pod ziemię – odwiedzimy kilka najbardziej fotogenicznych stacji Metra Warszawskiego, wejdziemy do ukrytych pomieszczeń technicznych a nawet… wybierzemy się na budowę nowych odcinków. To już niedługo – 25 listopada!

 

 

 

ZAPISY ZAKOŃCZONE

 

 

 

MIEJSCE i ATRAKCJE

 

Metro Warszawskie jest niezwykle fotogeniczne. I wyjątkowe, bo w końcu to jedyne takie rozwiązanie funkcjonujące w Polsce, otwarte w 1995 roku, lecz tworzone od… 1925 roku. Jak widać, wiele wody w Wiśle musiało upłynąć, by w końcu metro rzeczywiście zaczęło funkcjonować, bo losy tego projektu odzwierciedlają trochę historię całego naszego kraju. Ale – z „lekkim poślizgiem” – JEST, można się nim wygodnie i szybko przemieszczać i… można się do niego wybrać z aparatem. 

 

Co ważne, zwiedzimy nie tylko kilka najciekawszych, najbardziej fotogenicznych stacji nitek M1 i M2. Wybierzemy się także do miejsc, które nie są dostępne dla zwykłych podróżujących, takich jak legendarna, owiana tajemnicą pusta przestrzeń techniczna na stacji Plac Wilsona – tak ogromna, że chciano w niej urządzić parking podziemny!

 

 

Obraz Metra Warszawskiego byłby też niepełny, gdybyśmy nie popatrzyli na nie także od strony tworzących się nowych odcinków, nowych stacji. Ze względu na ograniczenia czasowe będzie to na razie jedna nowo powstająca stacja nitki M2 (od strony dzielnicy Wola), więc… na wiosnę warto będzie być może poświęcić cały odrębny fotospacer wyłącznie nowym stacjom i tunelom. Ale nawet na tę jedną stację planujemy poświęcić do 1,5 godziny, bo będzie co zwiedzać i fotografować!

 

Dodatkowe fotoatrakcje? No ba! Jeśli sądzicie, że w metrze skupimy się wyłącznie na zdjęciach o tematyce architektonicznej i dokumentacyjnej, to możecie się mocno zdziwić 😉  

 

 

PARTNERZY

 

 

Głównym partnerem tego cyklu Fotospacerów jest firma Olympus i to ona zapewni nam sprzęt fotograficzny, który będziemy mogli wypróbować podczas Fotospaceru. Będą to najnowsze bezlusterkowe aparaty tej firmy, takie jak najnowszy Olympus OM-D E-M1 Mark II. Do tego oczywiście standardowe zoomy oraz wiele innych, ciekawych obiektywów, które będzie można wypróbowywać w trakcie Fotospaceru. Najróżniejszych, począwszy od jasnych „szkieł” stałoogniskowych, poprzez świetne konstrukcje makro, a na teleobiektywach i „rybim oku” skończywszy. W sumie będziemy mieli do dyspozycji około 15–20 różnych zestawów Olympusa plus wiele dodatkowych obiektywów!

Będziemy Was jednak prosić o przyniesienie własnych kart pamięci typu SD. Jeśli ktoś miałby z tym problem, to dajcie znać, coś wymyślimy 😉

 

Drugim ważnym partnerem tego cyklu Fotospacerów jest firma Epson. To właśnie dzięki niej chcemy w tym roku mocniej powrócić do niezwykłego, wspaniałego doświadczenia, jakim jest obcowanie ze zdjęciami w formie papierowej. Ostatnimi czasy stało się to znacznie łatwiejsze i zdecydowanie tańsze dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu wprowadzonemu właśnie przez Epsona – drukarkom atramentowym wyposażonym w zintegrowane systemy zewnętrznego zasilania atramentem (tzw. ITS).

 

 

Jedna z tych drukarek – fotograficzny, 6-atramentowy model Epson L850 – posłuży nam do wykonania znacznej liczby wydruków, stanowiących nagrody konkursowe po każdym z Fotospacerów. Autor najładniejszego zdjęcia będzie miał prawo do dowolnych 30 wydruków zdjęć w formacie A4; drugie miejsce nagrodzimy 20 wydrukami, zaś trzecie – dziesięcioma!

 

 

CZAS: 25 listopada

 

Fotospacer odbędzie się w sobotę, 25 listopada i zajmie nam aż około 5,5 godziny. 4 godziny przeznaczymy przy tym na samo Metro Warszawskie, natomiast potem odbędzie się częściowo niezależny, mniejszy fotospacer po placu budowy nowej stacji nitki M2. Spacer zaczniemy stosunkowo wcześnie, a skończymy wczesnym popołudniem. Szczegółowe informacje czasowe (i nie tylko) wyślemy oczywiście osobom, które ostatecznie zaproszonym na ten Fotospacer.

 

Na marginesie: warto też sobie gdzieś zanotować datę ostatniego w tym roku Fotospaceru z Olympusem z cyklu „Mazowsze nieoczywiste” – 16 grudnia!

 

KRÓTKI KURS FOTOGRAFII

 

Wracamy tym roku do korzeni Fotospacerów, a jednym z naszych dawnych zwyczajów było to, że na każdym Fotospacerze wprowadzaliśmy też, omawialiśmy i ćwiczyliśmy pewne konkretne zagadnienia fotograficzne. Tak będzie i tym razem: cały tegoroczny cykl Fotospacerów pozwoli nam zrealizować mocno skompresowany, ale konkretny kurs fotograficzny.

 

Ponieważ na ostatnim fotospacerze nie było w ogóle czasu na wykład (ze względu na bardzo dużą liczbę chętnych osób zrealizowaliśmy dwa, minimalnie krótsze fotospacery tego samego dnia), tym razem dojdziemy w końcu do omówienia tematu jakości zdjęć, ale na określonym wycinku: tzw. szumów obrazu. Omówimy rodzaje tych zakłóceń i najlepsze sposoby walki z nimi. Z przykładami wydrukowanymi na drukarce Epsona, oczywiście 😉

 

ODROBINA FORMALNOŚCI

 

Udział w Fotospacerze jest bezpłatny, ale ze względów bezpieczeństwa możemy zaprosić na niego jedynie 20 pełnoletnich Uczestników. Niestety jest to ograniczenie niezależne od nas, podyktowane zasadami BHP, więc musimy się do niego dostosować. Około 15 osobom będziemy mogli zagwarantować sprzęt fotograficzny.

 

Jak zawsze, przyjmując Uczestników, kierować się będziemy dwoma kluczami: kolejnością zgłoszeń oraz możliwością zamieszczenia przez Uczestnika relacji z Fotospaceru. Dlatego też w formularzu pytamy się Was o to, czy prowadzicie własne blogi (przez bloga nie rozumiemy konta na Facebooku) lub udzielacie się na różnego typu portalach. Odrębnie pytamy też o Waszą obecność na portalach społecznościowych. Szczegółowo opisaliśmy nasze zasady w tym wpisie.

 

Pozwólcie także, że przypomnimy: zgłoszenie udziału w samym Wydarzeniu na portalu Facebook nie wystarcza. Niezbędne jest wypełnienie poniższego formularza:


Formularz zgłoszenia


Fotospacery z Olympusem

Mazowsze: miejsca nieoczywiste


Fotospacer po Metrze Warszawskim

ZAPISY ZAKOŃCZONE
(Jeśli nie używasz Facebooka, nie prowadzisz bloga, galerii, portalu czy własnej strony internetowej, wystarczy wpisać: Brak)


Chcę testować aparat Olympus wraz z dodatkowymi obiektywamiMam własny aparat Mikro Cztery Trzecie, ale chcę testować obiektywy OlympusNie chcę testować, przyjdę z własnym sprzętem fotograficznym
Chcę otrzymywać powiadomienia mailowe o nowych wydarzeniach organizowanych przez Fotospacery.pl


Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

 

 

Posty powiązane

O autorze


Dodaj komentarz