Fotowarsztaty: Adobe Lightroom od A do Z

Tomek Kulas 14 marca 2016

Zapraszamy Was na jedyne w swoim rodzaju Fotowarsztaty, które tym razem poświęcimy przede wszystkim kompleksowej edycji zdjęć w programie Adobe Lightroom! Okazji do wykonywania niezwykłych zdjęć również nie zabraknie – ze względu na fascynujące miejsce, w których będą się te warsztaty odbywać – jednak przede wszystkim skupimy się na samej obróbce fotografii. Uwaga! Zmiana terminu:: 14-15 maja 2016 roku lub też tylko 14 maja w przypadku edycji 1-dniowej!

 

W czasie ostatnich kilku lat poprowadziliśmy już kilkadziesiąt różnego rodzaju Fotospacerów i Fotowarsztatów, więc z czystym sercem możemy przyznać, że większość ich uczestników wykonuje naprawdę wspaniałe zdjęcia! Zauważyliśmy jednak pewną prawidłowość: o ile wybór chwili, miejsca, dobór perspektywy czy kadru stały zazwyczaj na najwyższym poziomie, o tyle obróbka fotografii pozostawiała nie raz wiele do życzenia. Ich autorzy ograniczali się dość często do poprawienia kadru czy jasności obrazu, w całej reszcie zdając się na automatykę aparatu.

 

Wielokrotnie spotykaliśmy się też z pytaniami, co zrobić, żeby poprawić jakość rejestrowanych zdjęć. Jaki nowy aparat wybrać, jaki obiektyw dokupić? Oczywiście zmiana sprzętu na lepszy przyniesie prawdopodobnie pozytywne rezultaty, ale mało kto zdaje sobie sprawę, jak ogromną poprawę jakości obrazu można uzyskać poprzez jego odpowiednią obróbkę! Szczerze? Jeśli ktoś do tej pory niezbyt skupiał się na tym zagadnieniu, to efekt może być porównywalny do wymienienia starego aparatu cyfrowego na nowy, ale… z przeskokiem o jakieś pięć generacji.

 

Adobe Lightroom i Arek Uriasz

 

Na tych warsztatach skupimy się na Lightroomie – programie, który sami cały czas używamy, i który stworzony został właśnie dla fotografów. To równocześnie odpowiedź na pytanie „A czemu nie Photoshop?”. Oczywiście, Photoshop to genialne narzędzie, które również warto znać i stosować, ale w przypadku zdjęć Lightroom, zdecydowanie!

 

Głównym prowadzącym warsztaty będzie Arek Uriasz – członek ekipy Fotospacery.pl i autor większości zdjęć, które możecie oglądać w relacjach z organizowanych przez nas wydarzeń. Świetny, doświadczony fotograf i wieloletni użytkownik Lightrooma, który poznał go od podszewki. A także… organizator szkoleń z obsługi tego programu, które już kilkakrotnie odbywały się w mniej lub bardziej formalnych grupach „okołofotospacerowych”.

 

Dworek i park – Kowalewice

 

Miejsce, w którym odbędą się te warsztaty, same w sobie zasługuje na uwagę. To Kowalewice, położone około godziny drogi od Warszawy, a w nich nieduży dworek z 1912 roku. Dworek i park – wszystko tylko dla nas! Warto dodać, że jest to dworek służący obecnie jako dom mieszkalny, więc atmosfera, jaka w nim panuje, jest właśnie taka – domowa! Jest w nim miejsce na to, by w wygodny sposób przeprowadzić warsztaty dla kilkunastu osób, ale jest także przestronna kuchnia, są wygodne fotele i kanapy w sali kominkowej…

I nasz gospodarz – pan Piotr, który wśród wielu swoich pasji znajduje również czas na… pisanie książki kucharskiej. Kuchnia angielska! Już teraz podejrzewamy, że przerwy na posiłki nie będą bynajmniej tylko koniecznym „przerywnikiem technicznym” na tych warsztatach. Ale równocześnie pan Piotr jest także zapalonym dendrologiem, czego efektem jest otaczający dworek park z ponad 700 odmianami drzew! Na uwagę zasługują zwłaszcza niezwykłe kolekcje brzóz i wierzb, a także przepiękne aleje grabów. W czasie, gdy tam będziemy, wszystkie te drzewa i krzewy będą już na całego budzić się do życia, dlatego oprócz obróbki zdjęć planujemy jeszcze przerywnik w postaci warsztatów makrofotografii.

Plan Fotowarsztatów

 

Nasz podstawowy plan zakłada, że będą to Fotowarsztaty trwające dłużej, niż jeden dzień. Dzięki temu będzie wystarczająco dużo czasu na dogłębne, szczegółowe szkolenie, zadawanie dowolnej liczby pytań i indywidualne konsultacje z każdym uczestnikiem warsztatów. No i będzie też wieczór i noc, które można wypełnić spokojnymi rozmowami przy kominku lub też, jeśli wspólnie podejmiemy taką decyzję… zabawą w malowanie światłem. A to – jak wiecie – uwielbiamy 😉

 

Dzień I

(sobota, 14 maja 2016 r.)
 • 10:00 – przyjazd do Kowalewic
 • 10:15–11:00 – powitanie przy kawce, herbatce i ciasteczkach, rozlokowanie po pokojach
 • 11:10–12:00 – wstępne przygotowanie sprzętu, czyli (w razie potrzeby) instalacja programu Adobe Lightroom oraz (dla chętnych) kalibracja ekranów laptopów przywiezionych przez uczestników
 • 12:10–13:00 – wstęp do programu Adobe Lightroom, omówienie struktury, najważniejszych zakładek
 • 13:15–14:00 – obiad
 • 14:15–15:15 – warsztaty makrofotografii w parku wokół dworku, a w przypadku jakiejś wyjątkowo złej pogody, – w środku
 • 15:30–17:00 – praca ze zdjęciami (import zdjęć, omówienie narzędzi, profile korekcyjne, modyfikacje kolorystyki, zmiany kontrastu i oświetlenia, prostowanie i kadrowanie, usuwanie punktów, niezwykłe czernie i biele, praca z detalami – ostrość, jasność, ziarno, często popełniane błędy)
 • 17.15–18:45 – c.d. pracy ze zdjęciami (synchronizacja ustawień dla wielu zdjęć, Presety, jak przygotować pliki do publikacji w sieci i druku)
 • 19:00-19:45 – kolacyjka
 • 20:00–21:00 – Lightroom dla najwytrwalszych 😉 Wariacje na luzie, konsultacje indywidualne i czas na każde pytanie
 • 21:10–??? – rozmowy przy kominku / malowanie światłem

 

Dzień II

(niedziela, 15 maja 2016 r.)
 • 9:00–9:45 – śniadanie
 • 10:00–11:00 – podsumowanie warsztatów, wspólne rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze, najbardziej imponujące „przed i po” wśród zdjęć edytowanych na warsztatach (nagroda!)
 • 11:15–11:30 – kawka, herbatka i – z żalem – pożegnanie uczestników

 

Zapisy i koszt Fotowarsztatów

 

Zapisy odbywają się wyłącznie za pośrednictwem podanego niżej formularza. W przypadku tych warsztatów obowiązuje wyłącznie kolejność zgłoszeń, potwierdzona – po otrzymaniu od nas odpowiedzi – wpłaceniem zaliczki w wysokości 200 zł (na podane w mailu konto). Natomiast całkowity koszt tych warsztatów (pełne szkolenie, nocleg wraz z pościelą i wyżywienie) to 390 zł. Maksymalna liczba uczestników to 10 osób, natomiast zastrzegamy sobie możliwość odwołania warsztatów, jeśli liczba chętnych będzie mniejsza niż 7 osób.

 

Ze względu na miejsca noclegowe w dworku, którymi dysponujemy, zdecydowaliśmy się też przygotować małą promocję. Mamy bowiem do dyspozycji sześć pokojów 1-osobowych oraz dwa 2-osobowe (z całkowicie odrębnymi, położonymi z dala od siebie łóżkami). Jeśli więc zgłoszą się na warsztaty znajomi, przyjaciele lub pary, którymi nie przeszkadza spanie w jednym pokoju, dla obu takich osób cena uczestnictwa będzie niższa: 350 zł.

 

 

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

 

Aby uczestniczyć w pełni w tych Fotowarsztatach, trzeba będzie przywieźć własny komputer przenośny (niekoniecznie z zainstalowanym  programem Adobe Lightroom) oraz własny aparat. To w zupełności wystarczy. Nie wymagamy też na wstępie ani wysokiej znajomości tego programu (od tego jest przecież szkolenie), ani też zaawansowanych umiejętności fotograficznych. Z drugiej strony jednak warsztaty przeznaczone są raczej dla osób, które wiedzą już na przykład, do czego służy zapisywanie zdjęć w formacie RAW.

 

Więcej szczegółów związanych z warsztatami (dojazd, co ze sobą zabrać, jak się przygotować) podamy w mailu osobom, które zapiszą się na warsztaty.

 

 


Formularz zgłoszenia


Fotowarsztaty: Adobe Lightroom od A do Z

Chcę otrzymywać powiadomienia mailowe o nowych wydarzeniach organizowanych przez Fotospacery.pl
Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę.


Posty powiązane

Tagi:

O autorze


Dodaj komentarz