Pierwszy Fotospacer po Księżycu!

Tomek Kulas 1 kwietnia 2015

moonwalk

W zeszłym roku Warszawa, w tym roku Polska, a w przyszłym roku… Tego się nikt nie spodziewał!

 

Zawsze ogromnie cieszymy się tym, że Uczestnicy naszych Fotospacerów sami angażują się w ich współprowadzenie: włączają się w opowieści naszych przewodniczek Agnieszki i Weroniki, komentują techniki fotograficzne prezentowane przez Tomka, wymieniają uwagi na temat testowanego sprzętu fotograficznego. Przede wszystkim jednak bombardują nas niesamowitymi pomysłami na kolejne Fotospacery, które – o ile to możliwe – staramy się realizować.

 

Tak zrodził się chociażby cykl Fotospacerów po polskich lotniskach, tak samo pojawi się być może Fotospacer „analogowy” oraz… podwodny. Ale kiedy myśleliśmy, że już nic nas nie zaskoczy, na jednym z Fotospacerów zaczepił nas… Władimir.

 

Wołodia jest obecnie studentem Politechniki Warszawskiej, przybyłym do Polski w ramach 2-letniego programu współpracy z Rosyjską Federalną Agencją Kosmiczną. Cichy, mało charakterystyczny Uczestnik kilku naszych Fotospacerów, pewnie wielu z Was nawet go nie zauważyło. My też nie zwracaliśmy na niego specjalnej uwagi do czasu, gdy… zaproponował nam Fotospacer po Księżycu.

 

Sprawa jest rozwojowa i mocno polityczna – o ile NASA skoncentrowało się już raczej na Marsie, o tyle Rosjanie i Chińczycy postanowili „zagospodarować” Srebrny Glob. Oczywiście chodzi o prestiż, ale nie tylko – naukowcy oceniają, że ze względu na rosnące ceny eksploatacja znajdujących się na Księżycu złóż metali rzadkich w ciągu najbliższych lat stanie się finansowo opłacalna. A wtedy obowiązywać będzie stara zasada – kto pierwszy, ten lepszy. Kto pierwszy opracuje odpowiednie technologie, kto pierwszy zorganizuje stosunkowo tani transport, kto pierwszy „położy łapę” na złożach, ten będzie rozdawał karty i rządził poprzez dopuszczanie bądź odcinanie dostępu do cennych bogactw naturalnych.

 

Rosjanie mają w tym wyjątkowo duże doświadczenie, a ponieważ znaczenie ropy i gazu spada, Putin zainteresował się pierwiastkami należącymi do skandowców i latanowców, takimi jak skand, irt, lantan, cer, holm, tul, iterb albo lutet. Ich nazwy mogą wydać się Wam obce, ale bez wielu z nich nie byłoby możliwe stworzenie współczesnych smartfonów. Zresztą co tu dużo mówić, podobno zaniepokojenie nowym kierunkiem polityki Kremla wyraziły nawet Samsung, LG i HTC.

 

Ale wróćmy do Fotospaceru. Im dłużej Wladimir wyjaśniał nam kontekst całej sprawy, tym mniej brzmiało to jak jakiś primaaprilisowy żart. Okazało się, że jego imiennik chce przy okazji upiec na tym ogniu jeszcze jedną pieczeń – mocniej rozwinąć program rosyjskich lotów turystycznych. Do tej pory dzięki Rosjanom najbogatsi miłośnicy niezwykłych wrażeń mogli (za jedyne 20 milionów dolarów) wybrać się na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Tym razem chodzi o coś więcej – pierwszy turystyczny spacer (czy też Fotospacer…) na Księżycu!

 

Kogo szukają Rosjanie? Nie owijając w bawełnę – królików doświadczalnych. Dlatego pierwszy spacer chcą zorganizować bezpłatnie, w zamian za wszelkie pisemne zgody na świadome podejmowanie różnego typu ryzyka. Okazało się, że Wołodia zna, kogo trzeba i nawet udało mu się zainteresować pewne osoby pomysłem na „nowych Hermaszewskich”, czyli Polaków, którzy znów dzięki łaskawej pomocy, wielkiego, słowiańskiego brata znajdą się w przestrzeni kosmicznej. I pierwszy raz na Księżycu!

moonwalk2

Konkrety:

Tym razem możemy przyjąć tylko 15 osób. Konieczne będą przy tym szczegółowe badania lekarskie, o szczegółach poinformujemy wszystkich, którzy się zgłoszą. W każdym razie stan zdrowia kandydatów będzie tu bardzo istotny.

 

W ramach szkolenia fotograficznego planujemy między innymi:

– zdjęcia w ruchu i nauka techniki panoramowania podczas fotografowania innych Uczestników wykonujących długie skoki po powierzchni Księżyca

malowanie światłem z wykorzystaniem przesuwającej się po niebie Ziemii

zdjęcia makro, ze szczególnym uwzględnieniem śladów butów zostawionych przez  Neila Armstronga i jego kolegów

– dla chętnych opcjonalna wizyta na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, połączona z wyjściem w przestrzeń, skoncentrowana przede wszystkim na wykonaniu materiałów do późniejszego montażu filmu typu timelapse.

 

Termin: prawdopodobnie (to jeszcze musi potwierdzić strona rosyjska) druga połowa 2016 roku.

 

Zgłoszenia (imię, nazwisko, numer telefonu, e-mail) prosimy przysyłać na adres:

fotospacery.pl@gmail.com

 

Jak zawsze SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

Posty powiązane

Kategorie: Fotospacery

O autorze


Komentarze & Dyskusja

  Bober 1 kwietnia 2015, 11:07

  Nareszcie spełnia sie moje marzenia! Mam nadzieje ze jako pierwszy komentujący oraz z okazji moich dzisiejszych urodzin zostanę zakwalifikowany bez zbyt nich i przesadnych formalności.

  ODPOWIEDZ
  Tomek Kulas 1 kwietnia 2015, 11:44

  No ba! Prosimy tylko o przysłanie rozmiaru skafandra kosmicznego: S, M, L a może XL? 😉 No i WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!

  ODPOWIEDZ
  Jarosław Macierewicz 1 kwietnia 2015, 20:30

  A czy będzie może skafander w rozmiarze XXL, chętnie dopłacę, w końcu za tydzień mam gwarantowaną wygraną w Lotto 😉

  ODPOWIEDZ
  Tomek Kulas 2 kwietnia 2015, 13:08

  😉 😉 😉

  ODPOWIEDZ
  Tomek Kulas 2 kwietnia 2015, 13:09

  Na wszelki wypadek dyskretnie zwracamy uwagę, że powyższy wpis zupełnie przypadkowo opublikowany został pierwszego dnia kwietnia, po łacinie: Prima dies Aprilis 😉

  ODPOWIEDZ

Dodaj komentarz